Araç Değer Kaybı Hesaplama

Değer Kaybı nedir ?

Aracınızın trafik kazası sonucu değişen parçaları ile beraber değeri de düşmektedir.Aracın kaza öncesindeki değeri ile sonrasındaki değeri arasında oluşan fark değer kaybını oluşturur.

Değer kaybı Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünce resmi gazetede yayınlanarak 01.06.2015 tarihinde yürürlüğe giren Kara Yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartları 1 No lu Ekinde yer alan esaslar dahilinde sigorta eksperi tarafından hesaplanacaktır.

Değer Kaybı Nasıl Alınır ?

Kaza sonrası aracınızın değer kaybının tespiti için bu konuda kanunen yetkili eksperlerimiz den alacağınız eksper raporu ile sigorta şirketine müracaat ederek değer kaybınızı tazmin ettirebilirsiniz.

Değer kaybı ekspertiz raporu için site üzerinden başvuruda bulunup sistemden istenen bilgileri girerek değer kaybı eksper raporu alabilirsiniz.

Değer Kaybı Raporu Nasıl Oluşturulur ?

Başvurunuzun dikkate alınması için sistem üzerinden 5,9₺ (Beş Türk Lirası Doksan Kuruş) başvuru ücretini ödedikten sonra, sistem başvurunuzu değer kaybınızın tespiti için yetkili ekspere yönlendirecek ve size bilgilendirmede bulunacaktır.

Başvuru anında sizden istenen bilgi ve belgelerde bir eksiklik yok ise 3 iş günü içerisinde değer kaybı raporunuzu hazırlanarak sisteme girilecektir.

Değer Kaybı Raporu Nasıl Hesaplanır ?

TOBB Sigortacılık Müdürlüğünce 2017 yılı için yayınlanan “Taban ekspertiz ücret tarifesine “ göre, Değer kaybı: KDV hariç 174,33 TL’den az ve 581,08 TL den fazla olmamak üzere tespit edilen değer kaybı tutarının %1,5 i dir.

Buna göre; tespit edilen değer kaybı tutarınız 11.622,00 TL ve altındaysa ödeyeceğiniz ücret: 174,33 TL+KDV, bunun üzerinde ise, örneğin 17.000-TL ise ödeyeceğiniz ücret 17.000-TLX1,5%=255-TL+KDV olacak, ödeyeceğiniz ücret tespit edilen değer kaybı tutarınız 38.738,67 TL ve üzerinde de olsa hiçbir şekilde 581,08 TL+KDV yi geçmeyecektir.

Bu rapor ile sigorta şirketine başvurduğunuzda tespit edilen değer kaybı tazminatını alabilirsiniz.

deger-kaybi-hesaplama
deger-kaybi-hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir