Araç Satıldıktan Sonra Sigorta Parası Nasıl Alınır ?

Araç satıldıktan sonra sigorta parası nasıl alınır sorusunun çok basit cevabı vardır. Bu soruya cevap vermeden önce ilk olarak yapılan satış işleminin tespiti gereklidir.

Sigorta İptali Nasıl Yapılır ?

Noterden alınan satış belgesi ile trafik sigortanızı yaptırdığınız acenteye giderek işlemlerin ilk adımını gerçekleştirmiş olursunuz. Satış belgesi üzerindeki bilgiler sisteme girilerek acente tarafından trafik sigortası iptali yapılmaktadır.

Yapılan iptal sonucunda eğer trafik sigortası poliçeniz 15 günden az kaldıysa herhangi bir iade çıkmamaktadır. 15 günden az ise iade çıkmaz mantığı şu şekilde açıklanmaktadır. Satış işlemi gerçekleştiğinde aracı alan kişiye sigortasını yaptırması için bir süre verilir.

Sigorta İptal Olduktan Sonra Geçerli Olur mu ?

Bu süre içinde hasar yapması durumunda iptal edilen poliçe 15 gün boyunca aracı yeni alan kişiyi teminat altına almaktadır.

Yani aracı satın alan kişi 15 gün boyunca teminat altında olmaktadır. Noterden verilen araç tesciline ilişkin gecici belgenin geçerlilik süresi 1 aydır. 1 ay içinde araç sahibi yeniden satış yapabilmektedir.

Kredi Kartına İade

Trafik sigortası iptal edildikten sonra geri iade şekli önemli bir detaydır. Trafik sigortası yaptırılırken nasıl bir ödeme şekli kullanıldıysa geri iade aynı şekilde olmaktadır. İstisna durumlarda söz konusudur.

Mesela kredi kartı ile yapılan bir ödeme var fakat iade yapılacağı durumda bu kredi kartı aktif değil. Bu durumda poliçe sahibinin Iban numarası alınarak şirkete iletilir ve iadenin şirket tarafından müşteriye ödenmesi sağlanır. Kredi kartı ile yapılan ödeme geri iade olurken bir süreç yaşanmaktadır.

Genelde 3 iş günü içinde iade sona ermektedir. Nakit olarak yapılan ödemelerde geri iade nakit olarak acente tarafından ödenmektedir. Bazen acente ekranlarının kredi kartsız çalışmadığı durumlarda acente sahipleri kendi kredi kartlarını girmektedirler. İade esnasında acente kredi kartına iade beklenip öyle müşteriye iade yapılabilmektedir.

trafik-sigortasi-kredi-kartina-iade
trafik-sigortasi-kredi-kartina-iade

Sigorta İadesi Sorgulama

İade konusunda şirketler tarafından herhangi bir sorgulama ekranı hizmeti verilmemektedir. Sorgulama için sigorta şirketlerinin hizmet merkezleri aranarak detaylı bilgi alınabilmektedir. Sizde iade konusunda problem yaşamak istemiyorsanız trafik sigortası poliçenizi bize yaptırabilirsiniz.

Trafik sigortası teklifi almak için Trafik Sigortası Teklif Al formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir