Araç Sigorta Hesaplama 2018

Araç sigorta hesaplama 2018 yılında tavan fiyat uygulaması ile ucuzlamıştır. Ucuzlayan fiyatların vatandaşa yansıması bu yıl biraz daha azalacaktır. Her ay trafik sigortası fiyatları zam gelmeye devam etmektedir.

Geçen yıllarda ticari araçlarda yapılan kazalar sonucunda çıkan yüksek fiyatların önüne geçilmiştir. Hususi olarak kullanılan otomobillerde durum biraz daha farklıdır.

Araç Sigorta Hesaplama Tablosu

Araç sigorta hesaplama tablosu sigorta bilgi merkezi tarafından sunulan ve araçların tavan ve taban fiyatlarının olduğu tablodur. Bu tabloda plakaların olduğu il ve kullanım tarzı fiyatı belirler.

Aynı kullanım tarzında olan araçlarda plaka il kodu değiştiğinde fiyat değişmektedir. Örneğin 34 plakalı bir otomobil ile 59 plakalı bir otomobil trafik sigortası fiyatı aynı değildir. Trafik sigortası teklifi almak için formu doldurabilirsiniz.

trafik sigortası hesaplama örneği

 

Araç Sigorta Hesaplanırken Hangi Bilgiler Gerekir ?

1 – Araç Ruhsatının Üzerindeki TC Kimlik Numarası

2 – Aracın Plakası

3 – Aracın Ruhsatında Bulunan Belge seri Numarası

Araç Sigortası Hesaplanırken Hangi Kriterler Önemlidir ?

12 Nisan 2017 yılında Tavan Fiyat uygulaması başladıktan sonra kriterlerde büyük değişklikler oldu. Daha önceki yıllarda aracın modeli, kişinin yaşı,geçmişteki hasar oranı, evli veya bekar olması, ikametgah adresi gibi bir çok kritere bakılıyordu.

Fakat 12 nisan tarihinden sonra yapılan düzenlemeyle birçok kriter kaldırıldı. 12 Nisan’dan sonra yeni uygulamada en önemli kriter kişinin geçmiş yıllardaki hasar veya hasarsız olarak araç kullanması.

Hasarsız olarak geçirilen her yıl hasarsızlık indirimi olarak yansımaktadır. Hasarsızlık indirimi Trafik Sigortalarında başlangıç kademesi 4.kademe olarak uygulanmaktadır.

Hasarsız olarak geçirilen 1 yıl sonunda yenilenen trafik poliçesinde yüzde 10 yani 5.kademe olarak poliçe yenilenir. Hasarlı geçirilen yıl içinde yenileme yapılırken her bir hasar için kademe 1 düşürülür.

Fiyat tablosunda ikinci kriter il plaka koduna göre fiyattır. İller arasında 12 Nisan’dan önce uygulanan uçurum fiyatlar kaldırılmıştır. İl plaka koduna göre farklar çok az miktardadır.

Sigorta Bilgi Merkezi (Sbm ) uygulaması Trafik Sigortası Hızlı Teklif Ekranı

Sigorta Bilgi Merkezi hızlı teklif ekranı hizmete girdi. Bu ekran sayesinde yenileme yapılacak trafik sigortası poliçelerinde bütün sigorta şirketlerinden teklif alınabilmektedir. Bazen bu ekranda verilen fiyatlardan poliçe kesmek mümkün olmamaktadır. Sbm Hızlı Teklif Al sayfamızdan hemen yenileme teklifi alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkmaktadır ?

Trafik sigortası fiyatlarında geriye dönük hasar ve hasarsızlıklar dikkate alınmaktadır. Daha önceki yıllarda kullanım tarzlarına göre yapılan hasarlar Tc kimlik numaranıza yapışmaktadır.

Örneğin ; kamyonet kullanım tarzında yapılan bir hasar sonucunda trafik sigortanızdan bir ödeme aldıysanız ve bu arabayı trafik sigortası yenilemesi yapmadan sattıysanız bu hasar sizinle birlikte yeni aracınızda karşınıza çıkmaktadır.

Yeni alınan bir araçta sistem trafik sigortası keserken Tc kimlik numarası üzerinden geçmişi taramaktadır. Geçmişte arabanız olduysa 1 yılı doldurduktan sonra yenileme yaparak bir hasarsızlık hakkı kazandıysanız sistem bunu yeni arabanızda size daha uygun fiyat vererek kullanmaktadır.

trafik sigortası düşük çıkması için yapılması gerekenler.
trafik sigortası düşük çıkması için yapılması gerekenler.

Trafik Sigortasının Düşük Çıkması İçin Yapılması Gerekenler ?

Trafik sigortasının düşük çıkması için yapılabilecekler başında her hasarda trafik sigortası poliçenizden işlem yaptırmayınız.

Örnek olarak yapıan bir kazada karşı tarafa verdiğiniz hasar 200 tl lik bir tampon hasarıysa trafik sigortası poliçesinden bu tazminatı karşılamayınız. Cebinizden vericeğiniz 200 tl , sizin trafik sigortası yenilerken alacağınız hasarsızlık indirimini etkilemektedir.

Eğer daha önce 2-3 veya daha fazla kazaya karışarak suçlu bulundu ve trafik sigortanızdan işlem yapıldıysa trafik sigortası fiyatlarının sizin için yeni araç aldığınızda düşük çıkmasını beklemeyin.

Bunun için yapmanız gereken aile bireylerinizde daha önce hasar yapmamış olan kişilerin üzerine araba almaktır. En çok tercih edilen yöntem budur. Fakat unutmayın o hasar sizinle birlikte hep var olacaktır. Bu hasarla birlikte yüksek fiyattan sigorta yaptırıp 1 yıl hasarsız olarak geçirdikten sonra kestirilen poliçe size daha faydalı olacaktır.

Yapılan hasarları sorgulamak için Eksper Raporu Sorgulama ekranımızı kullanarak detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir