Aracını Satan Değer Tazminatı Nasıl Alır ?

Aracını satana değer tazminatı adı altında danıştay tarafından vatandaşa yeni bir yol açılmıştır.

Daha önceki uygulamalarda araçlarının kaza sonucu satan vatandaş düşük bedelle satarak zarar ediyordu. Yapılan düzenlemeler sonucunda Değer Kaybı denilen bir süreç işlemeye başladı.

Değer kaybı sürecinin detaylarını Değer kaybı nasıl hesaplanır yazımızda bulabilirsiniz.

Uyun olan koşullar sağlandığında alınacak değer kaybının dilekçe örneğini Değer kaybı Dilekçe yazımızda bulabilirsiniz.

Değer Kaybı Süre Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekli

Yasa da belirtilen süreç trafik sigortasının yaptırıldığı şirketten 2 yıl içinde taleb edilebiliyor. Bu 2 yıllık süreçte farklı uygulamalar mevcut.

Bu uygulamalarda bir tanesi karşı taraf kazaya karışıp kaçmışsa tespit edildiği tarih dikkate alınıyor. Ancak çoğu kişi bu uygulamayı bilmiyor. Sonuç olarak değer kaybı işlemini bilmeden araçlarını satanlar hakkını kaybetmiş değiller.

Bu konuda hak taleb edebilmek için ellerinde belgeleri olması gerekli. Bu belgeler araç satış sözleşmesi, yaşanan hasarlar ile ilgili belgeler ve sigorta şirketinden alınan ödemelerle ilgili belgeler.

Değer Kaybı Süreci 2015 yılında Değişen Uygulama ile Başlamıştı

1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre; kaza tarihi ile sigortaya ihbar tarihi arasında aracını satmış olan kişiye ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmiyordu. Bir başka ifadeyle aracını zarara satanlar sigortadan tazminat talep edemiyordu. Fakat sistemde değişiklik oldu.

2 Yıl İçinde Hakkının Geri İstenmesi

Danıştay yeni aldığı karar ile kazaya karışmış ve mağdur olmuş bunun yanında araç değeri düşmüş kişileri için emsal bir karar almıştır. 2015’te yapılan düzenlemenin yürütmesini durdurarak aracını satan kişinin de değer tazminatı kaybını alabilmesinin yolunu açmıştır.

Emsal karar ile eğer 2 yıl içinde böyle bir durum ile karşılaşıldıysa sizde dava açabilirsiniz. Yaşanan süreci iyi hesaplamalı ve belgeler ile ispatlamalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir