Doların Yükselmesi Sigorta Fiyatlarını Nasıl Etkiler ?

Doların Yükselmesi Sigorta Fiyatlarını Nasıl Etkiler ?

Doların yükselmesi sigorta fiyatlarını nasıl etkiler diye sorulması Türkiye ekonomisinde büyük bir etki yaratmaktadır. Çalışan kesimin maaşı cebinde erimekte bunun yanında ihracat yapan firmaların dolar borçlanmaları sebebiyle borç tutarı artmaktadır.

Sigorta sektöründe durum farklı açıdan zarar getirmektedir. Araçlar açısından bakılacak olursa doların yükselmesi kur farkı oluşturmakta ve araç fiyatları bunun yanında parça fiyatları yükselmektedir. Yapılan hasarlar sonucunda maliyetler arttığı için sigorta şirketleri daha fazla hasar ödemesi yapmak zorunda kalır. Sigorta şirketlerinin hasar prim oranlarının artması vatandaşın ödediği primlerin de artmasına sebep olur.

dolarin-yukselmesi
dolarin-yukselmesi

Dolar Düşmez İse Sigorta Fiyatları Ne Olur ?

Sigorta fiyatlarında sadece dolara endeksli bir fiyatlama olmaz. Sigorta fiyatlarında şirketlerin hasar prim oranları,marka model araçların prim oranları ve birçok kriter göz önüne alınmaktadır. Sigorta fiyatları hesaplanırken risk oranları önemli faktörlerden biridir. Araçların il plaka kodları üzerinden de hesaplama yapılmaktadır. Örneğin 34 plaka olan bir araç ile 45 plaka olan bir aracın trafik sigorta poliçesi farklı tutardır. Fiyat belirlenirken en önemli kriterlerden biri de geçmiş yıllardaki ruhsat sahibinin hasar tutarlarıdır.Hasar yaşamış poliçelerin prim tutarları yükseldiği için fiyat tutarları yükselmektedir.

Sigorta Fiyatları kaç tl ?

Sigorta fiyatları 12 nisan 2017 tarihinden sonra tavan fiyat uygulaması ile devam etmektedir. Her ay düzenli olarak yüzde 3 zam yapılmaktadır.Trafik sigortasındaki serbest piyasa ortadan kalktıktan sonra fiyatlar düştü. Hasar yapan araçların poliçe tutarlarında yaklaşık yüzde 40 50 gibi oranlarda indirim yapıldı. Hasarsız müşteriler de durum faklı. Hasarsız müşterilerin poliçelerinde neredeyse indirim kayboldu. sizde indirimli sigorta fiyatı almak için Formu doldurmanız yeterlidir.

Kasko Fiyatları kaç tl ?

Kasko fiyatlarında doların etkisi büyük olacak gibi gözükmektedir. Araç fiyatlarının ve parça fiyatlarının yükselmesi sebebi ile prim oranlarında yükselme olması muhtemeldir. Kasko poliçelerinde en ömenli kriter araç bedeli daha sonra risk oranı ve müşterinin hasar geçmişidir. Bu kriterler göz önüne alınarak bir prim oranı belirlenmektedir. Sizde en uygun kasko fiyatını öğrenmek için Formu doldurarak fiyat alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir