Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Motorlu Taşıtlar sınavı olarak milli eğitim tarafından düzenlenen bir sınavdır. Ehliyet sınavı 50 sorudan oluşmaktadır. Sınav sonuçlarını sorgulamak için milli eğitim internet sitesinde gerekli sorgulama ekranları oluşturulmuştur. Bu sorgulamayı yapmak için sisteme Tc kimlik no ve sistemdeki güvenlik kodlarını girmek yeterlidir. Giriln ebilgilerden sonra ekranda gerekli bildirim yapılarak size bilgi verilecektir. Sınavı geçmek için kaç puan gerekli ? ve sınavı geçtikten sonra hangi işlemler yapılır yazımızın tamamında size bunlar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bilgi almadan önce sınav sonuçları için TIKLAYINIZ.

Ehliyet Almak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekir ?

Ehliyet sınavında 50 soru sorulmaktadır.23 soru Trafik dersi , 12 soru ilk yardım dersi , 9 tane motor dersi ve 6 tane soru da trafik adabı sorusu olmak üzere toplam 50 adet soru vardır. Bu soruların her biri 2 puan değerindedir. Sorulan sorularda yanlışlar doğruları götürmemektedir. Daha önceki uygulamalarda yanlışlar doğruyu götürmekteydi fakat şuan böyle bir uygulama mevcut değildir. Ehliyet sınavından başarılı olmak için 70 puan almak gerekir. 70 puan almak için 50 sorudan 35 tanesine doğru cevap vermek gerekir. 70 Geçer notu aldıktan sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazanılmaktadır. Direksiyon sınavının kendine has kuralları vardır.

ehliyet-sinavi-sorgulama-ekrani
ehliyet-sinavi-sorgulama-ekrani

Ehliyet Sınav Tarihleri (2018 yılı)

sınav : 2018/MTSKS-3  sonuçlar : 04 AĞUSTOS 2018
sınav : 2018/MTSKS-4  sonuçlar : 20 EKİM 2018
sınav : 2018/MTSKS-5  sonuçlar : 22 ARALIK 2018

İlk Kez Ehliyet alacaklar için gerekli Belgeler

Sınavı ve direksiyon sınavını başarı ile geçen adayların ehliyetini almak için gerekli belgelere ihtiyaçları vardır. Bu belgeler tamamlanmadan ehliyet basımı yapılmaz. Gerekli belgelerin listesi aşşağıda ki gibidir;

1) Sürücü Belgesini almak için Dosya

2) Nüfus cüzdanı veya Pasaport belgesi

3) Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası

4) Sürücü Sağlık Raporu

5) Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz istenmektedir.

6) 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında fon beyaz biometrik bir vesikalık fotoğraf)

7) Kan Grubunu kartı

ehliyet-sinav-ucreti-yatirma-tarihleri
ehliyet-sinav-ucreti-yatirma-tarihleri

Ehliyet Randevusu Alma

Ehliyet için gerekli belgeler ve harçlar yatırıldıktan sonra teslimat süreci başlar. Bu süreçte internet ortamından randevu alınması gereklidir. Bu randevuyu almak bazı zamanlarda çok zorlaşmaktadır. Genelde vatandaşlar yoğunluğu az olan kendisine yakın ilçelerden randevu almaktadırlar. Randevu almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir