Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2018

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2018

Engelli aracı alacaklar için 2018 yılında çok önemli değişiklikler olmuştur. Engelli aracı alacak olan kişiler için yeni düzenleme çok önemli avantajlar sağlanmaktadır. En önemli değişiklik aracın motor hacminin 1.6 sınırının kalkmasıdır. Artık alınacak araçlarda vergiler dahil fiyatının 200 bin tl yi geçmemesi gerekiyor. Ötv indirimli araç alımında değişikliklerden bir tanesi de şehit yakınlarının da bu indirimden faydalanarak araç alabilmesi. Şehit yakınları da artık ötv ödemeden araç alabileceklerdir.  1.6 motor hacmi kuralının kalkması 200 bin kuralının gelmesi handikap yaratmaktadır. 200 bin altı 1.6 araçlara bakıldığında bu değişikliğin marka model kapsamını daralttığı görülmektedir.

Yargıtaydan Engelli aracı Kaskosunda Emsal Karar – 25.07.2018

Engelli raporuyla Mtv ve Ötv den Muaf olarak alınan araçları ruhsat sahibi değil akrabalarının kullandığı araçlarda emsal kara çıktı. Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşanan bir olayda mahkeme emsal karar verdi.

Yüksek mahkeme aracı başkası kullanırken yapılan kaza sonucunda kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.Türkiyede bulunan milyonlarca engelli aracını yakından ilgilendiren bir karar.

Engelli Aracı Almak İçin Hangi Belgeleri Temin Etmek Gerekir

Engelli aracı almak için en önemli kriter özür oranıdır. Özürlü durumunu gösteren sağlık raporu. Gerekli başka bir evrakta sürücü belgesidir. Mtv istisna bildirim formunun hazırlanması da gereklidir. Bütün formları hazırladıktan sonra araç satın alacağınız bayi işlemleri başlatır. Aracınızı teslim aldığınızda ruhsatın üzerindeki bilgileri kontrol etmeyi unutmayınız. Kasko işlemlerinde engelli aracının işlemleri farklı yapılmaktadır.

engelli-araci-kimler-kullanabilir
engelli-araci-kimler-kullanabilir

Engelli Aracına Kasko Poliçesi Düzenlenir mi ?

Engelli araçlarına kasko poliçesi düzenlemeden önce ruhsat bilgileri incelenmelidir. Ruhsat belgesinde kullanacak kişilerin isimleri yazılı ise sigorta şirketleri hasar anında bu kişiler haricinde hiç kimse için ödeme yapmamaktadır. Ruhsat belgesinde herhangi bir kullanıcı ibaresi yok ise kasko poliçelerinde ayrım yapılmaksızın herkes kullanabilmektedri. Aracın engelli aracı olması için ek aksesuar eklenebilmektedir. Eklenen bu aksesuar ile araç engelli aracı olmaktadır. Engelli aracını kullanabilen engelli ehliyeti olan kişiler dışında aracın hasar yapması durumunda kasko poliçeniz devre dışı kalmaktadır. Bazı sigorta şirketleri engelli araçlarında herhangi bir muafiyet koymamaktadır. Bazı sigorta şirketleri de sadece engelli ruhsat sahibinin 3 derece yakınlarına kadar kullanma izni vermektedir. Engelli aracınıza kasko yaptırmadan önce mutlaka gerekli açıklamaları sigortacınıza bildiriniz. Gerekli koşulları ve kasko poliçenizde ki klozları detaylı şekilde inceleyiniz.Hasar anında Engelli aracı olması Pert olma durumunda dikkate alınarak ödeme bu bedel üzerinden yapılmaktadır. Avantajlı ve ucuz Kasko Poliçesi fiyat almak için Kasko Teklif al Formunu doldurmanız gerekmektedir.

Engelli Aracına Trafik Poliçesi Düzenlenir mi ?

Engelli aracına trafik sigortası düzenlenmektedir. Trafik sigortası normal araçlara düzenlenen poliçe ile aynıdır. Ruhsatta araç sahibinin hasarsızlık indirimi olup olmadığı önemlidir. Engelli aracı olup olmaması fiyat konusunda değişikliğe yol açmaz. Avantajlı ve Ucuz Trafik Sigortası Teklif Almak için Formu Doldurmanız gerekmektedir.

Engelli Aracının Bedeline Göre Vergi Oranları Nedir ?

1- Araç bedeli : 68.400 tl – 68.400 tl den az olanlar için Ötv oranı yüzde 45 ‘tir.

2- Araç bedeli : 68.401 tl – 123.900 tl arası bedeli olanlar için Ötv yüzde 50 ‘dir.

3- 123.901 TL ve yukarı bedelde olan araçlar için Ötv yüzde 60 ‘dır.

Bu bedeller çerçevesinde alınan araçlarda indirim sağlanmaktadır. Alınan araçlar 5 yıl içinde satılamamaktadır. 5 yıl sonunda araç satılabilmektedir.

Engel Oranı ÖTV siz taşıt Alabilir ?

engelli-araci-icin-gerekli-belgeler
engelli-araci-icin-gerekli-belgeler

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı ?

Engelli aracı almak için Yüzde 90 üzerinde engelli olmak gerekmektedir. Fakat yüzde 90’ın altındaki özürlü olanlar araç alabilirler. Araç kullanmak için aracın sisteminde tadilat yapılması gereklidir. Tadilat yapılarak kullanılan araçlarda özür oranı önemli değildir. Yüzde 90’ın altında olan engelliler yeni alacakları arabalara tadilat yaptırırlar. yapılan tadilat sonucunda araçlar egelli olanın kullanılacağı şekle getirilir. Tadilat öncesi ve sonra olmak üzere gerekli prosedürler yerine getirilmelidir.

90 üzeri özürlü aracı kimler kullanabilir ?

Yüzde 90 üzeri engelli aracı alınabilir. Alınan bu araçta ruhsat bilgileri önemlidir. Ruhsatında kullanacak kişiler belirtilmediyse herkes kullanabilir. Ruhsatta kullanıcı belirtildiyse sadece o kişiler kullanabilir. Araç aksamında değişiklik yapıldıysa sadece özürlü ehliyeti olan kişiler kullanabilmektedir. Bu kişilerin haricinde kullanılanlara ceza uygulanmaktadır. Kasko poliçeleri var ise kapsam dışı kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir