Kiralık Araca Çarptım

Kiralık Araca Çarptım Ne Yapmalıyım ?

Kiralık araçlarla yaşanan kazalarda son günlerde şikayetler artmaktadır. Yapılan kazalar sonucunda aradan 6 ay 1 yıl gibi süreler geçtikten sonra icra yoluyla istenen günlük kiralama bedelleri veya kazanç kaybı dosyaları sürücülerin kafasını karıştırmaktadır. Rent a car veya ticari araçla oluşan trafik kazasında ilk olarak anlaşma yoluna gidilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kiralık araçlar ve ticari kullanımlı taksi , otobüs , minibüs sahipleri tarafından avukatlarla yapılan anlaşmalar sonucunda suçlu olan sürücüler tarafına dava açılarak icra sonucunda günlük kazanç tutarları talep edilmektedir.

Taksi ve dolmuşlar için istenen ikame bedel kaç TL dir ?

Kiralık araçlar dışında taksi , dolmuş , otobüs gibi günlük getirisi olan araçlara zarar verdiğinizde sizden günlük ikame araç bedeli istenmektedir. Ticari taksiler de bu tutar 500 tl , otobüsler de 2 bin tl ye kadar gitmektedir. Hukuksal olarak avukatlarla çalışan ticari hat sahipleri ile anlaşmaya gidilmesi yapılabilecek en iyi yoldur. Anlaşma olmadığında uzun süreler devam eden hukuksal mücadeleyi kaybetmeniz durumunda ödenecek tazminat bir hayli yüksek tutarları bulmaktadır.

kiralik-arac-deger-kaybi
kiralik-arac-deger-kaybi

Kiralık araçlarda Değer Kaybı Ödemesi Nasıl Olmaktadır ?

Trafik Sigortası Genel Şartları’nın değer kaybını düzenleyen bölümü altında yer alan Teminat Dışında Kalan Haller başlığının 6. maddesinde “Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli (bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının yüzde 50’sini aşan talepler” ifadesi yer alır. Bu ifadeden hareketle, kısa süreli veya uzun süreli kiralık araçlarda değer kaybı ödemesi, eksper tarafından tespit edilen değer kaybı tutarının yüzde 50’si olarak yapılır. Değer kaybı olarak belirtilen davalarda bir çok kriter dikkate alınmaktadır. Değer kaybı hesaplama yazımızı okuyarak gerekli hesaplama konusunda bilgi alabilirsiniz.

kusur-orani
kusur-orani

Kusurlu Olduğunuz Durumlarda Neler Yapılmalıdır ?

Kusurlu olduğunuz durumlarda öncelikle anlaşma yoluna gidilmelidir. Anlaşma sağlanmadıysa bir avukatla görüşülmelidir. Faturayı görmeden kesinlikle ödeme yapılmaması gereklidir. Yapılan son düzenlemelerde sürücülere sonra dan çıkan davalar sonucunda hem hukuk süreçleri uzamaktadır hemde haksız kazançlar elde edilmektedir. Siz siz olun hasar anında tutulan tutanakta dikkatli okuyun ve imzalayın. Suçsuz olduğunuz durumlarda hukuk yoluna giderek itiraz edin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir