Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Kaç Gündür?

maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı geçerlilik süresi kaç gündür diye sorulan farklı bir çok soru mevcuttur. Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kaza Tespit tutanağı trafik kazası sonucu tarafların olay yerinde tuttuğu ve iki nüshadan oluşan tutanaktır. Ölümlü kazalarda polis veya jandarma gelerek kaza tespit tutanağını tutmak zorundadır. Maddi hasarlı kazalarda taraflar kendi aralarında kaza tespit tutanağı tutarak anlaşabilirler.

Kaza Tespit Tutanağının geçerlilik süresi yoktur ve en kısa sürede hasar bildirimi yapılması gerekmektedir.

kaza-tespit-tutanagi
kaza-tespit-tutanagi

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur ?

Kaza tespit tutanağı doldururken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında olayın gerçekleşme anının çizilmesi ve imzalanması vardır.

Kaza Tespit Tutanağında İmza Atmak Gerekir mi ?

Olay yerinin çizilmesinden sonra taraflar kendi düşüncelerini kendi el yazıları ile yazarak altına imza atmalıdır.

 KTT Fotoğraf Çekmenin Önemi

Tarafların kaza anını gösteren fotoğrafları çekmeleri de çok önemlidir. Çekilen fotoğraflarda araçlar yerinden oynamamış olmalıdır.

Kaza tarafları birbirlerinden ;

  • Ehliyet fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Kaza tespit tutanağının bir nüshası
  • İrtibat telefon numarası

Gibi belgeleri almadan olay yerinden ayrılmaması gereklidir.

 

Kaza Tespit Tutanağını Kaza Sonrası Ne yapmalıyım ?

Kaza sonrasında kaza tespit tutanağını ve gerekli evrakları arabanızı yaptıracağınız servise teslim etmeniz gerekmektedir. Servis sizin belgeleriniz ile gerekli şirkete gerekli başvuruyu yapmaktadır.

Kaza Sonrası Hasar Başvuru Süreci Nasıl İşler ?

Başvuru olarak bahsi geçen hasar bildirimidir. Hasar bildirimi yapıldıktan sonra tarafların eksperleri durumu değerlendirmek için araçları görmeye gelmektedir.

Suç Oranına İtiraz Nasıl Yapılır ?

Sonuç belli olduktan sonra suç oranı belli olmaktadır. Suç oranına göre tamirat işlemi yapılmaktadır. Suç oranını detaylı incelemek için Kusur oranı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Eksper Raporu Nasıl Sorgulanır ?

Kaza Tespit tutanağınızı sistem üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleme yapmak için eksper raporu sorgula sayfamızı ziyaret ediniz.

Yüzde 100 suçlu Ne Anlama Gelir ?

Kaza sonrasında yüzde 100 suçlu siz olursanız trafik sigortanız hasar almış demektir. Hasar alan poliçelerde hasarsızlık oranınız bir kademe alta düşmektedir. Poliçeniz dolduğunda Sigorta fiyatı alırken bu durumu göz önüne almanız gerekmektedir. Hasar alan poliçelerde fiyat yükselmesi yaşanmaktadır.

Daha uygun fiyatlı poliçe fiyatları için Trafik Sigortası Teklif Al formunu doldurarak sizin için araştırma yapmamızı isteyebilirsiniz. Size en kısa sürede en uygun fiyatı sunacağımıza emin olabilirsiniz.

Suç Oranına İtiraz Süresi

Eksper raporu sorgulama ekranından suç oranınızı gördünüz ve itiraz etmek istiyorsunuz. İtiraz için belirli kurallar vardır. İtiraz süreniz hasar sonuçlandıktan sonra 15 gündür.

Bu 15 günlük süreyi geçirdiğinizde sigorta acentenize başvurarak sigorat şirketinize itiraz dilekçenizi ve fotoğraflarla beraber elinizdeki belgeleri göndermeniz gerekmektesiniz.

Elinizdeki belgelerin sizin itirazınızı gösterir nitelikte olması gereklidir. Örnek vermek gerekirse sizin hasarınızda suçu size veren şirketlere itiraz etmek istiyorsunuz. Yapılan kaza sonucunda karşı taraf ters yönden gelerek size vurmuştur fakat suçu size vermişlerdir.

Bu suça itiraz için karşı tarafın ters yoldan geldiğini kanıtlar nitelikte belgeler bulmalısınız. Mesela Karayollarından veya belediyeden o yolun ters yön olduğuna dair resmi evrak. Bu evraklar suçun sizin leyhinize dönmesini sağlayacaktır.

Suç oranlarını kontrol etmeyi ve haksız bir durum olursa itiraz için süreyi kontrol etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir