Mayıs Ayı Trafik Sigortası Prim Tutarı

Zorunlu trafik sigortasında yapılan düzenlemeye göre sigorta şirketleri, prim bedelini ister ikametgah ili isterse plaka iline göre belirleyebilecek. Ayrıca azami prim tutarları mayıs ayı itibarıyla aylık yüzde 1 artırılacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre artık sigorta şirketleri trafik sigortası poliçesi keserken ister plaka ilini isterse ikametgah ilini baz alabilecek. Daha öncesinde trafik sigortası primleri ikametgah adresine göre belirleniyordu.

Yüzde 1 zam yapılan tarifede hangi il, ne kadar ödeyecek?

Düzenleme kapsamında mayıs ayı itibarıyla primler aylık yüzde 1 zamlı olarak hesaplanacak. Buna göre her ay tüm araç türlerinde ve il bazında primler de değişecek. Ancak basamak değiştikçe, yani hasar frekansı arttıkça ya da azaldıkça indirim ve artırım oranları da değişmeye devam edecek.

İl bazında tarifeye göre İstanbul’da primler yüzde 6 zamlı uygulanıyor. Buna göre yüzde 1 artışla birlikte İstanbul’da otomobil branşında en düşük prim (4.basamak)  863 TL’ye yükseldi.

Yüzde 3 zamlı tarifenin geçerli olduğu ikinci grupta ise Kocaeli, Ankara ve Bursa yer alıyor. Bu illerde otomobil branşında  en düşük prim 839 TL oldu.

Üçüncü grupta yer alan baz iller olan İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri’de ise yine otomobil branşında en düşük prim 815 TL’ye yükseldi.

En düşük trafik sigortası primi 775 TL ( 8 grup tarifesi )

Dört, beş, altı, yedi ve sekizinci gruplarda primler sırasıyla yüzde 1, yüzde 2, yüzde 3, yüzde 4 ve yüzde 5 indirimli olarak hesaplanıyor. Buna göre yüzde 1 artışla birlikte bu illerde otomobil branşında trafik sigortası primleri de şöyle şekillendi:

Dördüncü grupta yer alan illerde (Sakarya, Düzce, Eskişehir, Ordu, Trabzon, Tekirdağ, Bingöl, Rize, Adana, Samsun, Karabük) en düşük prim 807 TL;

Beşinci grupta yer alan illerde (Denizli, Diyarbakır, Konya, Bayburt, Kırıkkale, Giresun, Malatya, Antalya) en düşük prim 799 TL olarak belirlendi.

Altıncı grupta yer alan illerde (Erzincan, İçel, Gaziantep, Elazığ, Zonguldak, Sivas, Bolu, Siirt, Aksaray, Çorum, Muş, Batman, Bilecik, Bitlis, Kırşehir, Iğdır, Gümüşhane, Artvin) en düşük prim 791 TL

Yedinci grupta yer alan illerde (Niğde, Nevşehir, Kahramanmaraş, Çankırı, Kırklareli, Uşak, Van, Yozgat, Bartın, Karaman, Balıkesir, Edirne, Afyon, Şırnak, Amasya, Ağrı, Manisa) en düşük prim 783 TL

Sekizinci grupta yer alan illerde (Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari, Kilis) en düşük prim 775 TL oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir