Rus Sigortacılar SBM’yi Örnek Aldı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 7 kişilik Rus sigorta heyeti temaslarda bulundu.

Heyet özellikle Rusya’da kurulması planlanan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gibi bir teknoloji merkezi için detaylı bilgi aldı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen 7 kişilik Rus sigorta heyeti İstanbul’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet özellikle Rusya’da kurulması planlanan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gibi bir teknoloji merkezi için temaslarda bulundu.

Temaslar sonucunda Türkiye’den mutlu ayrıldılar. Sigorta Bilgi Merkezi olarak sistemin gayet başarılı ve Rusya’ya örnek olduğunu belirttiler.

İlk ziyaret Sigorta Bilgi Merkezine Yapıldı

Rus sigorta heyeti, 26-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen ziyaretlerde ilk olarak SBM’yi inceledi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Genel Müdürü Murat Hakseven tarafından Rus sigorta heyetine, SBM’nin sigorta şirketlerine verdiği hizmetler, devam etmekte olan projeler, teknolojik altyapı, suistimallerin nasıl incelendiği, diğer kurumlarla olan entegrasyon gibi konularda detaylı bilgi verildi.

Rus sigorta heyetinin ikinci ziyareti Türkiye Sigorta Birliği’ne gerçekleşti. TSB Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay da Rus heyetine TSB’nin faaliyetlerini ve Türkiye’deki sigortacılık yapısını anlattı.

İki Gün Yapılan Temaslarda Konuşulan Konular

Rus heyeti, TSB çatısı altında bulunan kurumlardan Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Büro Müdürü Hilmi Karamercan, Türk Sigortacılık Vakfı Genel Müdürü Mehmet Kalkavan, Güvence Hesabı Genel Müdürü Abdulkadir Küçük, Sigortacılık Eğitim Merkezi Genel Müdürü Armağan Koç Esen ve Sigorta Tahkim Kurulu Başkanı İbrahim Taşbaşı’nı da ayrı ayrı ziyaret etti.

Rus heyeti son olarak Aksigorta Hasar Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkaya’ya ziyarette bulundu. Ziyaretlerde, Rus heyetine detaylı bilgiler aktarıldı.

15. Rusya Uluslarararası Sigortacılık Konferansı’na katılım sağlanmıştı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Rusya’nın St. Petersburg kentinde Haziran ayında düzenlenen 15. Rusya Uluslarararası Sigortacılık Konferansı’na özel olarak davet edilmişti.

SBM’yi burada Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu Direktörü Salih Taşyon temsil etmişti. Rusya Sigorta Birliği ve Rusya Merkez Bankası Sigortacılık Departmanından sigorta uzmanlarından oluşan özel bir heyet de Türkiye’ye gelmek istediklerini iletmişlerdi.

Bu çerçevede davet edilen Rus heyeti, dolu dolu geçen iki günün sonunda Türkiye’den memnun ayrıldıklarını belirttiler.

Rusya’dan Gelen Sigorta Ekibi

Rus sigorta ekibinde şu isimler yer aldı ;

Rus Sigorta Birliği İcra Kurulu üyesi ve Başkan Vekili Sergei Efremov.

Rus Sigorta Birliği ve Ulusal Sorumluluk Sigortacıları Birliği Başkan Vekili Svetlana Gusar.

Rusya Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu üyesi ve Zetta Genel Müdürü Igor Fatyanov.

ARIA IT Bölüm Direktörü Vladimir Tarasenko.

RAMI Başkan Danışmanı Vasily Balog.

Rusya Sigorta Kayıtları Departmanı Başkanı Alexey Mertsalov.

Rusya Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu Başkanı Vasily Kulakov.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir