Sigorta Acente İptal Komisyonları

Trafik sigortalarındaki poliçe iptallerinde acentelere verilecek ücret geçtiğimiz ay 10 TL’den 20 TL’ye çıkmıştı.

 

Trafik Sigortalarında İptal Komisyonu Kaç TL ?

Bilindiği üzere trafik sigortalarının neredeyse yüzde 30’u poliçe kesildikten saatler sonra iptal ediliyor. Otomobil al-sat’çıları bu işten para kazanacak diye sigorta sektörü acentesinden, şirketine kadar bir iş yükü ile karşı karşıya kalıyor.

Acenteler üstlendikleri iş yükü yanında ciddi bir zaman kaybına da uğruyor. Bunun karşılığında aldıkları işlem parası 20 TL oldu. Acenteler bu durumdan tabii ki hiç memnun değil.

Acentelerin Al Sat Yapanlardan Kazandıkları Paralar Çok Komik

Sigorta şirketleri de bu işten para kazanamadığı gibi bir de cepten acentelere para ödediklerini iddia ediyor. Hatta cepten çıkan bu paralar teknik zarar hanesine yazılıyormuş. İstenilen ise bir fiks işlem ücretinin belirlenmesi ve bunun sigortayı iptal eden otomobil komisyoncusundan alınması.

Bir iş kolu para kazanacaksa ve notere verdikleri ücrete acımayacak sa bu kişiler neden vatandaş konumuna sokulup korunuyor diye sektör yetkilileri sorgulamaya başladılar.

En ucuz Poliçenin Al Sat olarak kullanılmasında Kazanç Daha Fazla

Konunun bir diğer komik yanı ise kesilen mesela 100 TL’lik traktör poliçesinden acente 10 TL komisyon alıyor. Ama poliçe iptal edilirse 20 TL almış olacak. İddialara göre acenteler bu gibi küçük primli poliçelerden iptallerde ciddi bir para kazanabileceği ortaya çıktı.  Aynı durum motorsiklet poliçeleri içinde geçerli.

Motorsiklet poliçelerinde çok düşük miktarlarda kazanılan komisyonların yanında al sat yapan müşterilerden daha fazla kazanç elde edilecek.

Bir Cevap Yazın