Sigorta Poliçeleri Dijitalleşiyor

Tüketici memnuniyetini her koşulda ön planda tutan sigorta sektörü aynı zamanda çevreye olan duyarlılığı ile de dikkat çekiyor. Sigorta poliçelerinin dijital ortama taşınması konusunda 2018 yılı başlarından itibaren Sigortacılık Genel Müdürlüğü; Sigorta Denetleme Kurulu, Türkiye Sigortalar Birliği ve Sigorta Bilgi Merkezi nezdinde çalışma yürütülüyor.

Hedefte e-arşiv komisyon belgesinin 1 Temmuz 2019, e-arşiv poliçenin ise 1 Ocak 2020 itibariyle hayata geçirilmesi var.

“Eğer dijitale geçersek yılda 21 bin adet ağacın kesilmesini de önleyeceğiz” diyen TSB Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bozkurt, yılda kullanılan 1.5 milyar adet A4 kağıttan da tasarruf edileceğine dikkat çekti.

Acentelere Dijitalleşme Konusunda Haberler Var

Bu sayede şirketlerin ve acentelerin de avantaj sağlayacağının altını çizen Bozkurt, aradaki trafiği rahatlatacağını söyledi. Bozkurt, şöyle devam etti: “Tabi ki vatandaşlar için de avantajları var.

Onlar da poliçe, zeyil ve bilgilendirme formlarına e arşiv kapsamında ulaşma ve görüntüleme imkanına sahip olacak. Kağıda ihtiyaç olmayacak. Sigorta şirketlerine ve acentelere de önemli bir tasarruf sağlanacak”

Dijitalleşme Çalışmaları 7-8 Aydır Sürüyor

Konuyla ilgili çalışmalar 7-8 aydır devam ediyor. Maliye Bakanlığı ile konu hakkında görüştüklerini ve onlarında olumlu baktığını ifade eden Bozkurt, bu sürede yaşanan gelişmeleri ise şöyle aktardı:

“Çalışma kamu tarafından da Sigorta Denetleme Kurulu ve Sigortacılık Genel Müdürlüğünün desteği ile yürütülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bazı alanlarda mevzuat değişikliklerinin yapılması gerekiyor. Ama gelinen noktada önümüzdeki temmuz ayının başından itibaren kesin değil ama kuvvetle muhtemel e-arşiv komisyon gider belgesi dijital olarak uygulanmaya başlayacak.

Acentelere bire bir PDF ortamında dosya gönderilecek. E-arşiv poliçeye ise 1 Ocak 2020’de geçilme ihtimali yüksek. Poliçenin, bilgilendirme formunun da PDF ortamında düzenlenmesi için çalışıyoruz. Onun için yönetmelik değişikliği lazım. Bu nedenle biraz zaman alabilir.”

SBM  Merkez Olacak

Bozkurt, bu uygulamada SBM’nin yeri hakkında ise şu bilgileri verdi: “Sigorta şirketlerinin düzenlemiş oldukları PDF poliçelerin önce SBM vasıtasıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na gitmesini istiyoruz.

SBM bizim yolumuz olacak. Onların arşivlenmesi, e-arşiv konusunda PDF’leri kendi bünyesinde tutup, sunma konusunda SBM hizmet verecek. Yani SBM burada merkez olacak. Bütün bunlar SBM arşivinde duracak. www.sbm.org.tr’ ye vatandaş olarak girdiğimde bütün poliçe bilgilerime ulaşabileceğim.”

Müşteriye Getireceği Avantajlar Neler

  • Çok sayıda dökümana imza atma zorunluluğu ortadan kalkacak
  • Fiziken saklamanın getirdiği kaybolma riski azalacak
  • Dilediği zaman evraklarına dijital ortamda ulaşabilecek
  • Bilgilendirme formlarını ve diğer belgeleri daha rahat bir şekilde inceleyebilecek.

Sigorta Şirketleri İçin Getireceği Avantajlar Neler

  • Fiziki arşiv ihtiyacı en aza inecek, arşiv maliyeti azalacak, müşteri onayları daha rahat takip edilebilecek.
  • Kağıt, zaman, emek, gönderi tasarrufu ile ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Bir Cevap Yazın