Sigorta sözleşmelerinde TL’ye Dönüş

Hazine açıklama yaptı: Sigorta sözleşmelerinde TL’ye dönüş zorunlu değil dedi.

Sigorta Sözleşmeleri Dövizle Olabilir Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta sözleşmelerinin dövizden Türk Lirası‘na dönüş zorunluluğu getirilen sözleşmeler arasında olmadığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada 6 Ekim’de yayımlanan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ” hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. Bu sorulardan biri de sigorta sektörünü ilgilendiriyor.

Sigorta sözleşmeleri bu Tebliğ değişikliği kapsamında mıdır? şeklindeki soruya şu şekilde cevap verildi:

Sigorta sözleşmeleri Tebliğ kapsamına girmemektedir. Ancak, Tebliğ uyarınca döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapılması mümkün olmayan sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinden birinin sigorta sözleşmesi olması durumunda bu sigorta sözleşmesinin döviz cinsinden veya döviz endeksli olarak yapılması mümkün bulunmamaktadır.

Özetle Hazine, sigorta sözleşmelerinin Türk Lirası’na dönüş kapsamına dahil olmadığını belirtti. Ancak kimi sektörlerde artık sözleşmelerin dövizle yapılması mümkün değil.

Bu tip sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinden birinin sigorta sözleşmesi olması durumunda, bu sözleşmenin döviz cinsinden yapılması mümkün olamayacak.

Daha detaylı bilgiye hazine internet sitesindeki soru-cevap bölümünde görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın