Sigortasız Araç Satılırmı ? 2017

Sigortasız araç satılır mı ? sorusu en çok soruların başında gelmektedir.

Trafik sigortası devlet tarafından zorunlu sigorta olarak belirlenmiştir. Zorunlu poliçe yapılmadığı zaman ruhsat sahibine her ay yüzde 5 ceza olarak geri dönmektedir. Trafik sigortası yapılmadan aracın ruhsatı çıkmamaktadır.

Sıfır Araçlarda Trafik Sigortası İşlmeleri

Sıfır alınan araçlarda trafik Sigortası kesilmeden hiç bir işlem yapılmamaktadır. En uygun fiyatı almak için Trafik Sigortası Teklif Al formumuzu eksiksiz doldurunuz.

Aracınızın trafik sigortası yoksa herhangi bir satış işlemi gerçekleştiremezsiniz. Trafik sigortası poliçenizi kestirmeniz gerekmektedir. Trafik sigortanızı kestirdikten sonra satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Satış İşleminden Sonra Eski Sigorta Nasıl İptal Edilir ?

Satış işlemi olduktan sonra noterden alınan satış belgesi sigortanızı kesen acenteye iletilmektedir. Satış belgesi ile yapılmış olan sigorta poliçesi iptal edilmektedir. İptal edilen poliçede kullanılan gün kadar kesinti yapılarak geri kalan ücret müşteriye iade edilmektedir.

Satış İşlemi Yapbilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Aracınızın satış işlemi olabilmesi için  bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle aracınızın trafik sigortası olmak zorundadır. Aracınızın herhangi bir vergi borcunun olmaması gereklidir.

Aracınızın herhangi bir trafik cezasının olmaması gereklidir. OGS ve HGS borçlarının olmaması gerekir. Muayenesi yapılmış olmalıdır. Banka hacizi veya rehin bulunmaması gereklidir. Bu şartları yerine getirildiğinde aracınızı satabilirsiniz.

Araç satışlarında uygulanan ücretler nelerdir ?

Araç satışı esnasında noter tarafından aracı alan şahısa aynı plaka ile işlem yapılıp yapılmayacağı sorulmaktadır. Aynı plaka ile işlem yapıldığında 126 tl satış işlem bedeli ödenmektedir.Plaka değişikliği yapılarak tescil yapılmak istenirse bu ücret 243 tl ye yükselmektedir. İşlem ücretleri aracı alan tarafından ödenmektedir.

Plaka Değişikliği İşlemleri

Plaka değişikliği istendiyse satış yapıldıktan sonra noter tarafından verilen geçici belge ile sigorta acentesine gidilir. Trafik poliçesi araç tesciline ilişkin geçici belge ye göre yapılır. Daha sonra araç plakaları bastırılır.Değişen plaka ve ruhsatlar trafik poliçesine işlenir.

Trafik poliçesine yeni plaka işlenmesi için yeni çıkan ruhsatın sigortayı kesen acenteye götürülmesi gerekmektedir. En çok yapılan hataların başında plakası değişen araç için plaka zeyili yapılmamasıdır. Plaka değişikliğinde İl olarak farklılıklar olduğunda fiyat farkları ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir