Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama

Tamamlayıcı sağlık sigortası primi hesaplatmadan önce bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaları yazımızda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde geçerlidir. Sigorta şirketleri Tamamlayıcı Sağlık Poliçelerinde anlaşmalı hastaneleri belirlemektedirler. Bu hastaneler dışında Sgk anlaşması olsa bile istenlen her hastahaneden hizmet alınamamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ?

Tamamlayıcı sağlık sigortası , devlet tarafından Sgk ile anlaşmalı özel hastanelerde verilen fark ücretinin hasta tarafından karşılanmaması için yapılan poliçedir. Özel hastaneye gittiğinizde örnek olarak muayene ücretinin 100 tl olduğu yerde devlet bunun 50 tl sini karşılar ve geri kalan tutar hastadan tahsil edilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile muayene ücretinin Sgk tarafından karşılanmayan kısmı poliçeniz tarafından ödenmektedir. Poliçeniz haricinde küçük bir katkı payı ödemeniz gerekmektedir.

Tamalayıcı sağlıkta önemli teminatlar.

Tamamlayıcı Sağlık sigortasındaki önemli teminatlar nelerdir ?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında genelde şirketler tarafından 2 çeşit teminat sunulmaktadır.

1- Ayakta ve Yatarak Tedavi

Ayakta ve yatarak tedavi olarak sunulan poliçelerde yıl içinde ayakta tedavi limiti belirlenmektedir. Ayakta tedavi hastaların ameliyat haricinde aldıkları hizmet olarak belirtilmektedir. Ayakta tedavi hastaların hastaneye yatmadan aldıkları hizmetlerdir. Örneğin Grip olarak muayene edilen hastalar. Bunun gibi yıllık 8-9 veya 10 ayakta tedavi hakkı verilen poliçeler mevcuttur. Genelde yatarak tedavi yani Ameliyat Limitleri poliçe de yazmaktadır. Birçok sigorta firmasında yatarak tedavi limiti sınırsızdır.

2 – Yatarak Tedavi

Sigorta firmaları tarafından verilen yatarak tedavi limitleri sınırsızdır. Tabi sigorta şirketlerinde yatarak tedavi hizmetlerinin belirlendiği tablolarda mevcuttur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Bireysel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Bireysel Sağlık sigortası arasındaki en büyük fark Ayakta tedavi limit farkıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi 8-9-10 muayene olarak ölçülürken bireysel sağlık sigortasında verilen limitler mevcuttur. Örneğin; Bireysel sağlık sigortasında yıllık limit 1400 tl olan bir hasta ayakta tedavi masrafı olarak muayene ücretinin 100 tl olduğu bir hastane de bu limiti kullanarak limiti bitene kadar hizmet alabilir. Ayakta tedavi olarak belirtilen limitler yazılan tahliller ve çekilen emar ,film gibi giderleri sigorta karşılamaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasi nasıl hesaplanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastalıkları Karşılamaz ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası geçmişten gelen hastalıkları karşılamamaktadır. Her bireysel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortasında bu kural geçerlidir. Geçmişte gelen hastalıklar olarak bahsedilen hastalıklar genelde doğuştan gelen veya daha sonradan oluşan ve sigorta başlangıç tarihinden önce tedavi görülen hastalıklardır. Örnek olarak fıtık,kalp rahasızlıkları,böbrek yetmezliği,diyabet,tansiyon vb.

Diş ve Psikolojik hastalıklar teminatdışıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırdıktan sonra ortaya çıkan bazı hastalıklarda da bekleme süresi mevcuttur. Bekleme süresi dolmayan hastalıklar için tedavi masrafları karşılanmaz.Sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan ve 1 yıl süreyle ameliyat giderleri kapsam dışında bırakılan rahatsızlıklar aşağıda belirtilmiştir.Bu hastalıklar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

 Malign (kötü huylu) tümörler için 1 yıllık bekleme süresi uygulanmaz.

  1. Siğil, lipom, kist sebase (yağ bezesi),
  2. Varis, anorektal hastalıklar (hemoroid, anal fissür, fistül, anal abse, vb.), sinüs pilonidalis (kist dermoid sakral), kist hidatik, kolonoskopi ve gastroskopilerde polipektomi ve her türlü fıtık (karın içi organ fıtığı, vb.), safra kesesi ve safra yolu hastalıkları, tiroid bezi, ve meme hastalıkları,
  3. Burun (kaza sonucu oluşan burun kırıkları hariç, bademcik, geniz eti, sinüzit, işitme kusuru kulak tüpü takılması, timpanoplasti, vb),
  4. Katarakt, glokom,
  5. Rahim ve yumurtalık hastalıkları, sistorektosel,
  6. Tetik parmak (Trigger finger) her türlü tuzak nöropati, ganglion kisti, kistik higroma,
  7. Üriner sistem taşı (ESWL dahil), hidrosel, prostat hastalıkları,
  8. Omurga ve disk hastalıkları, faset denervasyon, sinir blokajı,

Her türlü organ nakli (transplantasyon)

Tüm eklem hastalıkları ( diz, omuz, kalça, dirsek benzeri tüm küçük, orta ve büyük eklemler), menisküs lezyonu, bağ, tendon yırtıkları vb.

Tamalayıcı Sağlık Sigortasında Prim Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Prim hesaplanırken dikkate alınan kriterlerin başında Yaş ,cinsiyet en önemli kriterdir. Daha önce sağlık poliçesi olup olmadığı ve daha önce geçirilen hastalıklar dikkate alınmaktadır. Doğuştan gelen hastalıklar kapsam dışında kalmaktadır. Genelde sigorta şirketleri 55 yaşın üzerine sağlık sigortası kesmemektedir veya Hastanede tetkik yapılarak onay verilmektedir.

Formdaki Bilgileri Doldurarak Tamamlayıcı Sağlık Poliçesi Teklifi Alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir