Ticari Taksi Araç Değiştirme Prosedürleri

Ticari Taksi araç değiştirmedeki prosedürler ile birlikte Ticari Taksi İşlemleri nasıl yapılmaktadır yazımızda bulabilirsiniz.

Ticari Taksi Araç Değiştirme Prosedürleri

Ticari taksilerde araç değiştirirken bir kaç prosedür vardır gelin bunları inceleyelim.

1.Sıfır Araca Hususi Trafik Sigortası Kesilir

Sıfır olarak alınan ticari takside kullanılacak araçlara ilk olarak hususi olarak trafik sigortası kesilmektedir. Daha sonra trafik sigortası kesilen sıfır araç çekici ile muayene istasyonuna götürülerek tespit yapılır. Tespit yapılıp uygun bulunduktan sonra diğer işlemlere geçilir.

2.Ticari Taksiden Çıkacak Araç İçin Çekme Belgesi Alınır

Ticari takside kullanılan araç için sıfır araç tespiti yapıldıktan sonra Trafikten Çekme Belgesi alınır. Bu belge ile eski aracın trafik sigortası iptal ettirilir. İptal edilen sigortada ki hasarsızlık indirimi boşa çıkarılır ve yeni araca uygulanır.

3.Sıfır Araç İçin Yeni Ruhsat Çıkarılır

Çekme belgesi çıkarılırken yeni araç için yeni ruhsat belgesi çıkarılır. Bu belge ile Ticari olarak hasarsızlık kademesi alınarak yeni poliçe kesilir. Diğer kesilen hususi trafik sigortası Mükerer poliçe olur ve sigorta şirketi tarafından iptal edilir.

Ticari Taksi ÖTV Oranaları ve Kriteri Yeniden Düzenlendi

Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, dün gece yani 16.11.2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçerek Genel Kurul’da kabul edildi. Özel tüketim vergisi olan ötv ile ilgili çeşitli kriterlerin belirlendiği ve bu kriterlere göre yeniden hesaplamaların yapılacağı, alacakların yeniden yapılandırması konusundaki sürenin genişletilmesi gibi düzenlemeler yapıldı.

Yeni ÖTV Düzenlemesi Nasıl Düzenlendi ? Kriterleri Nasıl Değişti ?

Sıfır araçlarda alınan ÖTV’ye ilişkin olarak yeni düzenlemeler getirildi ve hesaplama konusunda bazı kriterler ön plana çıkacak.

Hesaplamada öne çıkacak olan kriterler şu şekildedir:

 • Malın cinsi
 • Sınıfı
 • Üst yapı gövde tanımı
 • Emisyon türü ve değeri
 • İstiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi

Oranları yarısına kadar indirme ve kanuni oranlarda arttırma yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi.

Araçlarda uygulanan ÖTV için sadece motor gücü ve yaşı dikkate alınmayacak. Bakılacak olan diğer kriterler şu şekilde:

 • Satış fiyatı
 • Tipi
 • Sınıfı
 • Taşıma kapasitesi
 • Cinsi
 • Emisyonuna
 • Kasa yapısı

Resmi Gazete 25.11.2016 ÖTV Oranları Düzenlemesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararname ile otomobillerde ÖTV düzenlemesinde, kriter, aracın ÖTV matrahı oldu.

Silindir hacmi 1.6 cm3 ÖTV Oranları

ÖTV, silindir hacmi 1,600 cm3’e kadar olan otomobillerde, ÖTV matrahı 40,000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 45, 40,000 ile 70,000 arasında olanlar için yüzde 50 olarak uygulanacak.

1,600-2,000 cm3 motor hacmi ÖTV Oranları

Kararname kapsamında, 1,600-2,000 cm3 motor hacmine sahip otomobillerden ÖTV matrahı 100,000 TL’yi aşmayanlar için ÖTV yüzde 100 olacak.

Elektrik motorlu araçlarda ÖTV Oranları

Elektrik motorlu araçlarda, motor gücü 50 KW’yi geçen ancak silindir hacmi 1,800 cm3’ü geçmeyen otomobillerden ÖTV matrahı 50,000 TL’yi aşmayanlar için ÖTV yüzde 45, 50,000-80,000 TL olanlar için yüzde 50 olarak uygulanacak.

Bir Cevap Yazın