Trafik Kazalarında Tazminat İşlemleri

Dikkatsizlik ya da başka etmenler dolayısıyla çok sayıda ölümlü kaza meydana gelmektedir. Ülkemizde bir yılda ortalama olarak 10 bin insanın hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Bu nedenle de kazaların sonucu olarak kişilerin karşılıklı olarak mağduriyet yaşamaları mümkün olabilmektedir. Bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılabilmesi için trafik kazası tazminatı mağduriyetlerin ortadan kaldırılması söz konusu olmaktadır.

Trafikte motorlu en az bir aracın karıştığı kazada trafik kazalarında maddi manevi tazminat sorusu ortaya çıkmaktadır. En az bir motorlu aracın bulunduğu ve can ya da malda meydana gelen zarar ile tahribatın belirli bir oranda karşılanabilmesi amacıyla maddi manevi tazminat talebi ortaya çıkmaktadır.

  • Trafik kazalarında maddi ya da manevi kayıp durumunda tazminat davaları ortaya çıkmaktadır,
  • Bir haksız fiil içermesi, tazminat talebinin hukuki dayanağını oluşturmaktadır.

Trafik Kazalarında Tazminat Zaman Aşımı

Zararın öğrenilmesi ve failin de bilinmesi tarihinden itibaren iki yıl süreyle maddi manevi tazminat talebinde bulunmak mümkündür. Öğrenme durumunun geç olması söz konusu olduğunda ise bu kez süre 10 yıla kadar sarkabilmektedir.

Ceza zamanaşımı süreleri de meydana gelen olayda kişilerden zarar görenlerin zararları açısından kanunda belirtilen ceza süresi bulunmaktadır. Bu sürenin kanunda belirtilen aşım süresi, kaza sonucu meydana gelen zararların telafisi açısından da geçerlidir.

Trafik kazasında fail ya da mağdur durumunda olan kişiler için trafik kazası tazminat davası ne kadar sürer konusu da önemli bir muammadır. Bu durumda da kişilerin uzlaşması ve taleplerin varlığı önemli konular arasında yer almaktadır.

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?

İstenmeyen bir durum olsa da ülkemizde trafik kazaları yoğun bir şekilde meydana gelmektedir. Kazaların ortaya çıkmasının ardından insanlar ölümlü trafik kazası tazminat 2019 yılı hakkında geçerli olan kuralları araştırmaya başlamaktadır.

Tazminat hesaplamalarında kusur ve zarar ilişkisi kurulmaktadır. Trafik kazası tazminat hesaplama 2019 yılında şu şekilde yapılmaktadır. Buna göre:

  • Maluliyet oranı itibariyle %60 zarar görmüş 30 yaşında bir bireyi ele alalım,
  • %20 kusurlu olan bu bireyin aylık kazancı da ortalama olarak 3 bin TL olsun,
  • 72 yaşına kadar çalışabileceği varsayılarak 30 yıl aktif ve 7 yıl pasif çalışma süresi kabul edilir,
  • %20 kusur ve %60 zarar oranı 3 bin TL’den oransal bir hesaplama ile düşülerek miktar 1440 TL olarak kabul edilir,
  • 1440 TL olarak görülen aylık kazanç sonucunda yıllık 17.280 TL kazanç öngörülür,
  • 17.280 X 37 yıl toplamda 639.360 TL gibi bir tazminat bedelinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/trafik-kazasi-tazminati

Bir Cevap Yazın