Trafik Kazası Anında Yapılması Gerekenler

Trafik Kazası Anında Yapılması Gerekenler

Türkiyede araç sayısının 21 milyonu aştığını düşünecek olursak trafikte her an kaza yapma riskinin ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz. Trafik kazalarının birinci sebebi dikkatsizlik ve trafik kurallarına uymamaktır. Genelde trafik kazası oluşması sonucunda her iki tarafta panik halinde ve ne yapacağını bilmemektedir.

Trafik kazası oluştuktan sonra ilk olarak yapılması gereken kazanın maddi hasarlı bir kaza olarak gerçekleştiğimi yoksa yararlıların olup olmadığını analiz etmek gerekir. Eğer yaralılar varsa 112 aranarak ambulans çağırılarak yaralıların hastaneye sevk edilmesi sağlanır. Daha sonra maddi hasar tespiti yapılır. Ancak bazen kesinlikle trafik polisinin gelmesi beklenmek zorundadır. Bu durumlarda tarafların düzenleyeceği Kaza Tespit Tuanağı’nın bir geçerliliği yoktur. Örneğin, taraflardan birinin ehliyeti yoksa, ehliyet o aracı kullanmak için yeterli değilse, yaşı küçükse, akollü olduğu şüphesi varsa ya da akli dengesinin sorunlu olduğu sanılıyorsa, olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir. Ayrıca kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise, kazada resmi kuruluşların eşyalarına zarar verilmişse, araçlardan birinin trafik sigortası yoksa veya kaza sırasında yalnızca üçüncü kişilerin malları zarar görmüşse yine olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir. Bir de kaza sırasında ölüm ya da yaralanma olmuşsa trafik polisi beklenmek zorundadır.

Yapılacak işlemlerden birisi de şayet kaza araçlar seyir durumundayken meydana gelmişse, sürücülere alkol muayenesi yaptırmaktır. Sigorta şirketleri açısından bir diğer önemli nokta da kazaya neden olan aracın zorunlu trafik sigorta poliçesinin, araç ruhsatının ve sürücülerin ehliyet fotokopilerinin alınmasıdır. Kazaya diğer araçlar da karışmışsa, bu belgelerin diğer araç sürücülerinden de toplanması gerekir.

Yapılan kaza sonucunda yaralı yoksa ve sadece maddi hasarlı bir kaza olmuşsa ilk olarak araçların farklı açılardan resimleri çekilir. Daha sonra KAZA TESPİT TUTANAĞI doldurulur. Toplanan belgeler ,resimler ve kaza tespit tutanağı daha sonra hasar bildirimi yapmak için gideceğiniz servise verilir ve hasar bildirimi yapılarak hasar süreci başlatılmış olunur.

Hasar bildirimi yapıldıktan sonra şirketler tarafından eksperler yönlendirilir ve hasar incelenerek suç oranları belirlenir. Suç oranları belirlendikten sonra suçlu olan taradın trafik sigortası diger kazaya karışan araç ve araçların tamiratını üstlenir. Bu tamirat sürecinde suç oranları dikkate alınarak sigorta şirketleri tarafından ödeme gerçekleşir. Süreç bu şekilde tamamlanmış olur.

Suç oranlarının tespiti sonucuna taraflar itiraz edebilir fakat suç oranları tarafların eksperleri tarafından ortak olarak karar sonucunda belirlendiği için bazı durumlarda bu itiraz yapılamamaktadır. İtiraz yapılamayan durumlar kurul kararı ile yapılan belirleme sonucundadır.

Sbm kaza tespi tutanağı sorgulama ekranından suç oranları görülebilmekte ve itiraz işlemi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir