Trafik Kazası Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazası kusur oranı nedir?Nasıl belirlenir?Sonuca nasıl itiraz edilir?

Trafik kazası araç sayısının arttığı günümüzde kaçınılmaz olarak karşımıza çıkan bir durumdur. Trafik kazası sonucunda yıl içinde bir çok ölümlü kaza gerçekleşmektedir. Ölümlü kazaların yanında bir çok maddi kaza olmaktadır. Ölümlü ve maddi kaza arasında sigorta poliçelerinde teminat farklılıkları vardır.2017 itibariye ölümlü kaza teminatı kişi başı 330.000 tl dir. Maddi hasarlar da araç başı 33.000 tl teminat verilmektedir. Teminat miktarlarının bu kadar yüksek olması trafik sigortası fiyatlarını da etkilemektedir. 12 nisanda yapılan son müdahale sonucunda trafik fiyatları düşmüştür fakat kaza oranları sürekli yükselmektedir.

Trafik kazası gerçekleştikten sonra bir çok işlem gerçekleşmektedir. Ölümlü veya maddi kaza arasında farklar vardır. Ölümlü veya yaralanmalı kaza oluştuğunda kaza yerine trafik polisleri çağırılmaktadır. Maddi hasarlı kazalarda trafik polisi çağırmaya gerek yoktur. Kaza oluşması sonucunda Kaza Tespit Tutanağı doldurmak gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı doldurmanın en kolay yolu mobil olarak indirilen uygulamadan doldurmaktır. Mobil kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur yazımızdan yardım alabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı doldurulduktan sonra yetkili veya anlaşmalı servise gidilerek hasar bildirimi yapılmaktadır. Hasar bildirimi yapıldıktan sonraki süreçte eksper gelerek durum değerlendirmesi yapar. Gelecek olan eksperler tarafların sigorta şirketleri tarafından gönderilir. Bütün tarafların hakları korunarak durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Sonuç belirlendiğinde kusur oranları ortaya çıkar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda oluşan kusur oranlarına itiraz mevcuttur.

kaza-tespit-tutanagi-sorgulama
kaza-tespit-tutanagi-sorgulama

Kusur oranlarına itiraz hakkı bazı durumlarda kapalıdır. Başta kaza tespit tutanağı sorgulaması yapılarak suç oranları kontrol edilir. Kontrol sonucunda suç oranlarının yazdığı bilgi ekranında parantez içinde son durum yazıyorsa bu sonuca itiraz edilememektedir. Bu durum dışında sorgulama yapılan ekranın sol üst köşesinde itiraz et butonu mevcuttur. İtiraz et butonun tıklanarak gerekli itiraz işlemi yapılmaktadır. Yapılan itiraz sonucunda sizinle iletişime geçilir ve gerekli belgeleri tekrar sizden isteyebilirler. Yapılan itirazdan sonuç alınamazsa mahkeme yolu açıktır. Mahkemeye gidilerek gerekli dava açılarak hukuk sürecinin başlanması sağlanır.Hukuk süreci en son başvurulacak süreçtir. Uzun ve biraz sıkıntılı bir süreç olduğu için en son seçenek olarak başvurulmaktadır.

Kusur oranları neyi ifade etmektedir?
Kusur oranları yüzde 50 bir tarafa yüzde 50 diger tarafa yada yüzde 100 bir tarafa olmak üzere ikiye ayrılır. Yüzde 50 olarak belirlenen kusur oranı iki tarafından aynı oranda suçlu olduğu durumlarda verilir. Yüzde 100 kusur oranı tek tarafın suçlu olduğu durumlarda verilir. Yüzde 50 olarak her iki tarafa verilen suçlarda iki tarafından trafik sigortası hasar alarak kademe düşüşleri yaşanmaktadır. Kazaya karışan her iki veya daha fazla araç yüzde 50 oranında karşı tarafın hasarını öder. Yüzde 100 suçlu bulunan aracın trafik sigortası hasar alır ve karşı tarafın hasarını tamamen öder. Trafik sigortası hasar alan sürücü bir daha ki yıl trafik poliçesini yenilerken bunun cezasını daha fazla prim ödeyerek çeker. Poliçesi hasar alan sürücünün hasarsızlık kademesi bir alt kademeye düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir