Trafik Sigorta Havuzu

Trafik Sigorta Havuzu Yeni Ekonomi Programında yer almaktadır.

Sigorta Havuzu Kurulması Gündemde

Yeni Ekonomi Programında yer alan sigortacılıkta reasürans havuzu kurulacak olması. Adı da Türkiye Reasürans Havuzu. Amacın ne olduğu merak edilmektedir.

Yıllar geçmesine rağmen sigortacılar bazı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri riskli görüp sigortalayamadıkları ya da çok yüksek primlerle sigortaladıkları veya da sigorta için ek önlemler talep ettikleri sektörler şikayet konusudur.

Örnek olarak tekstil alanındaki çırçır fabrikaları. Mesela boya vekimya tesisleri.Kurulacak olan Türkiye Reasürans Havuzu, bu şirketlerin sigortaya kolay ve ucuz ulaşmasını sağlayacak. Bu havuzu Türkiye Reasürans Havuzunu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yönetecek.

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yapılacak bu iki değişiklik devrim niteliğindedir.Özellikle otomatik Bireysel Eemeklilik Sisteminin zorunlu hale getirilecek olması büyük başarı olur. Sigorta havuzu kurulması ise reel sektörün sigorta konusunda istediklerini alacakları bir gelişme olur.

Milli Reasürans Şirketi Kurulur Mu ?

Reasürans sigorta kelimesinin köküdür. Biz tüketici olarak nasıl risklerimizi sigorta şirketlerine devrediyorsak, sigorta şirketleri de risklerinin bir kısmını Reasürans şirketlerine devrediyor. Reasürans şirketlerinin milli olması çok büyük avantaj sağlar.

Kolay anlaşılabilmesi için şöyle bir örnek daha verelim. 100 TL prim ile yapılan bir poliçeye hasar durumuna göre 1 milyon TL tazminat ödenebiliyor. 100 TL olan bu poliçeden bir tane hasar gelirse ödenmesi sigorta şirketi için sıkıntı değil.

Ama aynı anda 100 tane geldiğinde şirketin mali yapısını sıkıntıya sokabilir. Sigorta şirketleri bu risklerin bir kısmını kendi üstlerinde tutarak ve geri kalanı topladığı primi de paylaşarak reasürans şirketlerine pay ediyorlar.

O risklerden 100 tane gerçekleştiğinde tazminatı reasürans şirketi hemen ödüyor. Bir anlamda garanti diyebiliriz.

Risklerin Aynı Sepette Olması Mantıklı Değil

Dünyada dev reasürans şirketleri var. Onlar dünyanın çeşitli bölgelerinde böyle riskleri alıyorlar.

Riskleri aynı sepete koymuyorlar, çünkü o zaman reasürans mantığına ters düşmüş olur. Dünyanın farklı beş veya on bölgesinde aynı anda sel ve aynı anda deprem olmayacağı için bu ödemeleri kolayca yapabilme ihtimalleri oluyor. Reasürans şirketleri için riski dağıtmak çok önemli.

Bizim ise Türkiye İş Bankası’nın Milli Reasürans isimli bir şirketi var. Mesela o da yıllardır ülkemizdeki riski üstlenmelerine rağmen yurt dışında farklı ülkelerden de risk kabul ederek riski dağıtmış oluyorlar.

Hazine ve Maliye’den Sorumlu Bakan Berat Albayrak çeşitli defalar üç kamu bankası ile bir araya gelerek Milli Reasürans şirketi kurulacağı mesajını kamuoyu ile paylaştı.Paylaşılan bu mesajın hayata geçirilmesi Türkiye Sigortacılığı için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın