Trafik Sigortası Ortalama Prim Tutarı Arttı

Trafik Sigortası Ortalama Prim Tutarı Arttı artış oranı yaklaşık yüzde 13 ile yüzde 18 olarak hesaplanmaktadır.

SBM verilerine göre trafik sigortasında ortalama primler temmuz ile eylül dönemini kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13-18 arasında artış göstermiştir.

12 Nisan Uygulamaları Nelerdir ?

Geçtiğimiz yılın nisan ayında başlayan tavan fiyat uygulaması ve ardından gelen riskli sigortalılar havuzu sigorta sektöründe gündemi uzun süre meşgul eden ‘Zorunlu Trafik Sigortası’nda primler yükseliyor haberleri ile çok sayıda haber yapılmıştı.

Üçüncü Ceyrekte Trafik Sigorta Fiyatları Ortalaması Yüzde Kaç Arttı ?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden alınan son verilere göre, trafik sigortasında ortalama primler temmuz-eylül dönemini kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13-18 aralığında artış gösterdi.

SBM verilerine göre, yılın 3. çeyreğinde trafik sigortası ortalama primlerinde en yüksek artış yüzde 18 ile ağustos ayında gerçekleşti.

Trafik sigortasında ortalama primler, nisan-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15-25 oranında artış göstermişti.

Yılın 2. ve 3. çeyreğinde artmasına karşın, trafik sigortasında primlerin, gene de 2016 yılı seviyelerinin altında olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Tavan fiyat uygulaması başladıktan sonra, trafik sigortasında azami primler geçen yıl her ay yüzde 1.5 oranında arttı. Bu yılın ocak ayında da yüzde 5 artıştan sonra aylık yüzde 1.5’luk artışlar sürüyor.

2018 Yılında İlk Yarıda ki Zarar Tutarı 100 milyon TL

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre trafik branşı teknik sonuç ile 2018 yılının ilk yarısında 95.5 milyon TL zarar etti.

2018 yılının tamamını zararla kapaması beklenen trafik branşının ancak 2019’da kâra geçebileceği kaydediliyor.

En son 2016 yılında (yılın bütünü itibarıyla) kâr eden branş, 2017 yılının ilk yarısında da  21.9 milyon TL kâr etmiş, yılın tamamını ise 538 milyon TL zararla kapatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir