Trafik Sigortası Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı ?

Hazine Müsteşarlığı ”Trafik kazaları nedeniyle ilgililere sunulan sağlık hizmet bedellerinin tahsiline ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik” te yeni bir düzenlemeye gitti ve bundan sonra trafik kazası nedeniyle alınan sağlık hizmetleri GENEL SAĞLIK SİGORTASI hizmetine alındı.

Trafik Sigortası Trafik Kazası Sağlık Giderleri

Resmi gazetenin 31 Aralık 2016 tarihli sayısında yayınlanan değişikliğe göre ilgili yönetmeliğin 4’cü maddesinin birinci fıkrası : ”Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diger bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının sundukları sağlık hizmet bedelleri , kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın genel sağlık sigortası sayılanlar için belirlenen sağlık hizmeti geri ödeme usul ve esasları çerçevesinde Sosyal güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.” şeklinde değişti.

Önceki yönetmelikte GSS ibaresi yoktu.Yeni yönetmelik 31 Aralık 2016 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Hazine müsteşarlığı yapılan bu son değişiklikle vatandaşların kaza sonucunda istediği hastaneye giderek hizmet almasının yolunu açmıştır. Özel veya devlet hastanesi farkı gözetmeden her türlü trafik kazası ile ilgili hizmet alınabilmektedir.

Hastaneye gidildiğinde trafik kazası olduğu belirtilmeli ve resmi işlemler yapılmalıdır. Özel hastanelerin para taleb etmesi bu yapılan değişiklikle engellenmiştir. Özel hastaneler para taleb ederse yapılan bu düzenleme vatandaşlar tarafından belirtilmelidir.

Yapılan müdahale veya faturalandırma olursa konuyla ilgili şikayetler Hazine müsteşarlığına iletilmelidir. E-devlet üzerinden şikayet platformları oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir