Trafik Sigortasında HAVUZ Modeli

Trafik Sigortasında Havuz Modeli ile 3 ay sonra yeniden düzenleme yapıldı.Yapılan düzenlemede Havuz Modeli ile sigorta fiyatlarına gizli şekilde zam yapıldı.

Tavan fiyat uygulamasında şirketler poliçe kesmemekte direnince düzenleme yapıldı.Havuz sistemi ile hasar riski yüksek araçlar ile otobüs,minibüs,taksi kullanım tarzındaki hasarı sigorta şirketleri arasında paylaştırılacak.Riskli Sigortalılar Havuzu kuruldu.

Riskli Sigorta Havuzunda Olan Araçlar Hangileridir ?

1,2,3 Kademede olan riskleri yüksek araçlar ile Taksi,Minibüs,Otobüs,Kamyon,Çekici araç grupları havuz kapsamında olacaktır.Havuz kapsamında uygulanacak prim tutarları tavan fiyat uygulamasında olduğu gibi değil zamlı olarak uygulanacaktır.

Havuz Modeli İle Gizli Zam Yapıldı mı ?

Her ne kadar zam yapıldığı dile getirilmese de gizli bir zam söz konusudur.Riskli araç gruplarındaki araçların prim üretimindeki payları küçümsenmeyecek kadar yüksektir.

Hasarsızlık ve indirim oranları yeniden düzenlenmiştir.Yapılan düzenlemeden kaza yapmayan taksi,minibüs,otobüs 7.kademe hasarsızlık olan ve yüzde 45 indirim alan poliçeler yüzde 30 indirim alacaklardır.

6.cı basamaktaki uygulanan prim indirimi yüzde 30 yerine yüzde 20 ve 5.basamaktaki indirim oranı yüzde 15 yerine yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

Havuza ilişkin tüm işlemler Hazine Müsteşarlığı denetiminde olacaktır.Geriye dönük herhangi bir işlem yapılmayacaktır.Sigorta kesmeyen şirketlere ağır cezalar uygulanacaktır.Tüketiciler sigorta kesme konusunda zorluk çıkaran sigorta şirketlerini şikayet edebilmektedirler.

Havuz Modeli İle Gelen Hazine Müsteşarlığına Şikayet Geçerli Bir Yöntem mi ?

Şikayet etmek için Hazine Müsteşarlığı Sigorta Şikayet yazımızı okuyarak yardım alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Değer Kaybı Düzenlemesi

Trafik sigortasında ödenen değer kaybı düzenleme içinde değiştirilmiştir.Değer kaybı maddi teminat limitinin yüzde 15 ini aşamayacaktır.33.000 tl olan maddi limitin yüzde 15 i 4950 tl yapmaktadır.Aracın markası modeli km si ne olursa olsun açılan değer kaybı davalarında alınacak tutar en fazla 4950 tl olmaktadır.

Bu limitin aşşağı çekilmesi hasar tutarlarını düşüreceği için sigorta şirketlerini birazda olsa rahatlatacaktır.Ödenen yüksek miktardaki değer kaybı tutarları trafik sigortası primlerini yükseltmektedir.Sigorta şirketleri geriye dönük ödeme yaptıkça alınan prim oranları yetersiz kalmaktaydı ve zam yapılarak bu hasarlar karşılanmaktaydı.

Yapılan son değişiklikten sonra uygun sigorta poliçesi satın almak için Trafik Sigortası Teklif Al formumuzu doldurabilirsiniz.Formu doldurduktan sonra en kısa sürede size en uygun teklif sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın