Trafik Tescil İşlemleri Noterlere Devredildi

Trafik tescil işlemleri Emniyet Genel Müdürlükleri Trafik Tescil Amirliği tarafından yürütülmekteydi.

Trafik Tescil İşlemleri Noterlere Devredildi Şubat 2018

2018 yılı Şubat ayında kurulan Araç Tescil Sistemi (ARTES) tarafından Noterler artık bu işlemleri gerçekleştireceklerdir. Trafik Tescil işlemlerinde sadece araç alım – satım işlemleri yoktur. Motor ve şasi değiştirme bunun yanında renk değişikliği ve birçok araç ruhsatı değişiklikleri artık noterlerden yapılacaktır.

Noter de alınan ücretlerde 2018 yılı Şubat ayı ile deişmiştir. Alım Satım işlemlerinde Evrak bedeli – 120 tl Noter Ücreti – 43 tl ve Belge Baskı Ücreti – 17 tl olarak Toplam Ücret 180 tl olarak belirlenmiştir.

Önceden plaka değişikliği istendiğinde ücret artmaktaydı şuan ki uygulamada böyle bir ücret artışı olmamaktadır. Plaka değiştirilse veya aynı kalsa aynı ücret tarifesi geçerlidir.  Kişiler arasında her hangi bir anlaşma yok ise Alım – Satım ücretinin devir alan taraf ödemektedir.

Aracın Satışına Engel Durumları Nelerdir ?

Aracın MTV borcunun olmaması gerekir. Son altı aylık MTV borcunun yatırılmış olması şartı vardır.

Aracın muayenesinin olması gerekir muayenesi geçmiş ise satış yapılamamaktadır.

Hgs ,Ogs veya İspark cezası olan araçlar satış işlemi yapılamamaktadır. Bu borçların ödenmesi gerekmektedir.

Aracın üzerinde rehin yada haciz bulunmaması gerekmektedir.

En önemli noktalardan bir tanesi de Aracın TRAFİK SİGORTA’sının yapılmış olması gereklidir.

Trafik sigortası yapılmamış ise en uygun fiyatlarda teklif almak için trafik sigortası teklif al formunu doldurabilirsiniz.

Araç alım ve satım işlemleri için gerekli evraklar Ruhsat , Trafik Sigortası ve Araç sahibinin Kimliği gereklidir. Eğer vekalet ile satış yapılacaksa geçerli bir vekalet belgesi olması gereklidir.

Trafik Tescil İşlemleri

Noterde yapılan satış sonrasında Ruhsat işlemleri hemen yapılmakta ve yeni sahibine araç tescil edilmektedir. Tescil edilen aracın ruhsatı çıkarılarak yeni sahibine verilmektedir. Yeni sahibi hemen trafik sigortasını yaptırmak zorundadır.

Önceden verilen geçici belgelerde geçerlilik süresi verilmekteydi. Yapılan son değişiklikte ruhsatı çıkan aracın trafik sigortasının kesilmesi gerekmektedir. Trafik sigortası kesilmeyen araç trafik polisleri tarafından bağlanabilmektedir. Lütfen trafik sigortanızı kestirmeden yola çıkmayınız.

Ruhsat Yenileme İşlemleri

2018 yılı Şubat ayından itibaren ruhsat yenileme işlmeleri Noterler tarafından yapılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın