Tramer Sisteminden Araç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tramer Sisteminden Araç Sorgulama Nasıl Yapılır ? sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Tramer Siteminde Hangi Bilgiler Var

Tramer sistemi araçların motor , şasi , marka , model , ruhsat sahibi gibi birçok bilgilerinin bulunduğu sistemdir.2001 yılında oluşturulan tramer havuzu ile araçlar takip edilmektedir. Birçok dolandırıcılık faaliyeti bu sayede önlenmektedir.

Tramer sisteminde araçların karıştığı kazalar ve bunun yanında Sigorta şirketleri tarafından bilgiler de görülmektedir. Tramer sisteminde oluşan araç geçmiş bilgileri alım ve satım işlemlerinde vatandaşlara yol göstermektedir. Tramer havuzundan alınan bilgiler ile sigorta kestirmek çok kolaylaşmıştır.

Tramer Araç Bilgileri Sorgulama İçin Hangi Bilgiler Gereklidir ?

Tramer’de araç bilgilerini sorgulamak için ruhsat sahibinin Tc kimlik numarası ve aracın plakası gereklidir.Sorgulama ekranı sigorta acentelerinin yetkisindedir. Bireysel olarak sorgulama yapmak için mesaj servisleri 5664 Sorgulama veya Sigortam 360 uygulaması gereklidir.

tramer-arac-sorgulama
tramer-arac-sorgulama

Tramer Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılır ?

Tramer sorgulama yapılarak ulaşılacak bilgiler sınırlıdır. Acente aracılığı ile yapılacak sorgulama bir de Sms 5664 ile yapılan songulamalardır. Sms 5664 ile yapılan sorgulamalar sonucunda aracın geçmiş hasar bilgilerine ve bunun yanında geçmiş sigorta bilgilerine ulaşılmaktadır.

Tramer Sigorta poliçesi ve kasko poliçesi sorgulaması yapılmaktadır. Acente ekranlarında yapılan sorgulamalar daha kısıtlı yapılmaktadır. Acenteler sorgulama yapabilmek için ruhsat sahibinin tc kimlik numarası ve plakasını sormaktadır.

Aracın Geçmiş Sahip Bilgileri Öğrenilir mi?

Bu bilgilerin yanında aracın motor ve şasi numarası da yeterli olmaktadır. Geçmiş sigorta poliçelerinde yaşanan hasarlar gözükmektedir fakat bu hasarların miktarı değil sadece adet bazında gözükmektedir. Kaç farklı kişi tarafından sigorta yapılmış olduğu gözükmektedir.

Araç Tramer Sorgulama SMS İle Nasıl Yapılır ?

Araçların tramer bilgilerini Sms ile sorgulamak için bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler aracın motor numarası ve şasi numarası gereklidir. Araç plakasından da sorgulama yapılmaktadır fakat her zaman doğru sonucu vermemektedir.

Bir araçta farklı plakalar kullanılacağı için plakadan sorgulama doğru sonuç vermemektedir. Hasar yazıp boşluk bırakarak Motor ve şasi numarası yazılır ve 5664 numaralı servise mesaj atılır. Mesaj atıldıktan sonra gerekli sorgulama sonucunda cep telefonunuza cevap gelmektedir.

Bu sorgulama hizmeti operatörlerin ücret tariflerine göre farklılık göstermektedir. Ücretsiz sorgulama yapılamamaktadır.

Plakadan Araç Sorgulama İnternetten

Plakadan araç sorgulama hizmeti veren Sigortam360 internet sitesi yeni kullanıma açıldıktan sonra bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Sms hizmetleri yanında daha ucuz bir sistemdir. Bunun yanında araç hakkında ücretsiz sorgulamalarda yapılmaktadır. En önemli sorgulama alanı yaşanan hasarların sorgulanması sonucu suç oranının görülmesi ve itiraz edilebilmesidir.

SBM Tramer İle Birlikte Sorgulama Yapılması

Sigorta Bilgi Merkezi ile tramer ekranları koordine bir şekilde çalışmaktadır. SBM olarak verilen alt yapı sayesinde Tramer servisleri işlemektedir. Tramer sigorta , hasar , araç bilgileri gibi bir çok işlemi alt yapısında bulundurmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Tramer sistemi dolandırıcılık ve yanlış yapılan işlemlerin önüne geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir