Türkiye’de Yabancı Plaka Trafik Sigortası Yaptırmak

Türkiye’den Yurt dışına giden araçlara yurt dışında geçerli olan Yeşil Kart poliçesi kesilmektedir. Yurt dışından gelen araçlar içinde durum aynı olmaktadır. Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araçlar için geldikleri ülkelerde Trafik sigortası kesilmektedir.

Yabancı Plakalı Araçların Türkiye Sınır Kaplarında Poliçe Kestirmeleri Gerekir mi ?

Türkiye sınır kapılarında yurt dışından gelen Yabancı plakalı araçlar için Türkiye’de geçerli olan Trafik sigortası poliçeleri kesilmektedir. Türkiye sınır kapılarında yabancı plakalı araçlar için kesilen trafik sigortaları hangi ülkeden geliniyorsa ona göre düzenlenmektedir.

Türkiye sınırlarından içeri araç ile giriş yapılacaksa yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin kendi ülkelerinde araçlarının kasko poliçelerine Yurt Dışı teminatı eklemeleri gereklidir.

Yabancı Plakalı Araçların Kasko Poliçeleri Türkiye Sınırları İçinde Geçerli mi ?

Yabancı Plakalı araçların Türkiye sınırları içinde kasko poliçelerinin geçerli olması için geldikleri ülkedeki sigorta şirketlerine başvuru yaparak Türkiye’de geçerli olan poliçe teminatını eklemeleri gereklidir.

Yurt Dışı Plakalı Araçlara Trafik Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri

Türkiye Cumhuriyetinde yabancı plakalı araçlara trafik sigortası kesen sigorta şirketleri bulunmaktadır. Sigorta şirketleri yurt dışından gelen yabancı plakalı araçların Türkiye’de kaza yapmalarına karşı araçları teminat altına almaktadır.

Yurt Dışından Türkiye Cumhuriyetine Gelirken Kestirilen Yeşil Kart Poliçesi Geçerli mi ?

Türkiye sınırlarında Yurt dışından gelirklen kestirilen Yeşil Kart poliçesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sadece Avrupa Yakası bölgesinde geçerlidir. Bunun dışındaki Asya bölgesinde geçerli değildir. Yurt dışında Yeşil kart poliçesi kestirip Türkiye ziyaretinde bulunacak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biridir.

Yabancı Plakalı Araçlara Türkiye Cumhuriyetinde Trafik Sigortası kesen Şirketler arasında ALLİANZ SİGORTA , MAPFRE SİGORTA ve Anadolu Sigorta vardır.

Yabancı Plakalı araçlara Yıllık olarak Poliçe kesen Şirket MAPFRE Sigorta şirketidir.

Yabancı Plakalı araçlara kısa süreli ( 15 günlük , 1 aylık ) olarak Trafik sigortası kesen sigorta şirketi ALLİANZ Sigorta dır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir