Uber Sürücü Sigorta

Uber Sürücü Sigorta

Uber taksi ile ilgili yazımızda bir çok detayı bulabilirsiniz. Uber Taksi Türkiye’de çok ses getirdi.Yaşanan bütün süreçler yazımızda ele alınmıştır. Sizde UBER TAKSİ ile ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Uber Taksi’de aracınız var ve Trafik Sigortası Fiyatı almak istiyorsanız lütfen FORMU Doldurunuz.

 

uber-vs-taksi
uber-vs-taksi

Uber Taksi İle Ticari Taksi Sigortaları Arasındaki Fark Nedir ?

Uber taksi olarak kullanılan araçların ruhsatlarında kullanım tarzları hususi olarak geçmektedir. Hususi olarak geçen araçlarda trafik sigortaları daha ucuz çıkmaktadır. Hususi kullanım tarzı olan araçlarda ticari amaçla kullanım yasaktır. Ticari amaçla kullanıldığının tespit edilmesi halinde 4000 tl’lik ceza yazılmaktadır. Sadece aracın uber de kullanan şöföre değil bazen araçta uber taksiyi aplikasyondan çağran ve bir yerden başka bir yere giden müşteriye de ceza yazılmaktadır.

Ticari taksi ruhsatlarında kullanım amacı ticari olarak belirtilmektedir.  Ticari olarak kullanılan taksilerde trafik sigortaları hususi kullanıma göre daha yüksek çıkmaktadır. Hususi kullanım tarzında örnek olarak 1000 tl ödenen bir sigorta bedeli ticari taksi olduğunda 3000 tl ye çıkmaktadır. Uber de kullanılan araçlarda sigorta bedelleri düşük olmaktadır.

Uber Taksi Kullananlar hangi Trafik Sigortasını Yaptırır ?

Uber taksiye kayıt olup ruhsatında hususi yazan araçlar kara yolu zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi kestirmektedir. Kestirilen bu poliçe herhangi bir vatandaşın arabasına kestirdiği Trafik Sigortası Poliçesiyle aynıdır. Fakat ticari amaçlı kullanıldığı için bu poliçe kesilmesi uygun değildir. Ticari taksiler de kesilen poliçeler fiyat olarak daha yüksek çıkmaktadır. Hususi olarak kullanılan araç ile ticari amaçlı kullanılan aracın kaza riski aynı değildir. Sigorta şirketleri bunların analizini yaparak fiyat politikalarını belirlemektedir.

Uber Taksi’de kasko Poliçesi Geçerlimi ?

Uber Taksi‘de yapılan kasko poliçeleri tespit edilmesi halinde geçersiz sayılmaktadır. Hususi olarak kullanılan araçlara yapılan kasko poliçeleri yapıldığı için Uber takside geçersiz sayılır. Kasko poliçelerinde Klozları arasında ticari kullanım şartları vardır. Bu şartlar tespit halinde devreye girer ve aracın teminat altında olması durumu sona erer.

uber-vergi
uber-vergi

Uber Taksi’de Araba Çalıştıranlar Vergi Ödüyor mu ?

Uber Taksi sisteme eklenen her araçtan yüzde 20 pay alıyor. Kalan yüzde 80’lik kısımda uber sürücüsü kazanıyor. Bu yüzde 80 lik kazancın ne kadarı vergi bunu bilemk imkansız. Uber sürücüleri D2 Belgesi alarak yola çıkıyorlar. Yasadaki açık dolayısı ile alınan d2 belgesi aracılığı ile yasal zemin buluyorlar. D2 belgesi turizm ve işçi taşımacılığı yapan kişiler tarafından alınmaktadır. D2 belgesi kullanan araçlarda sabit bir güzergah olur ve buna göre ücretlendirme yapılır. Servis güzergahları belli olmayan araçlarda bu belge kullanılamaz.

 

Uber Taksi’de Trafik Polisinin Yazdığı Cezaları Kim Ödüyor ?

Uber Taksi’de çalışan şoförlere yazılan cezaları uber şirketinin ödediği söylenmektedir. Uber Türkiye’de yazılan bütün cezaları ödemekte ve adına çalışan taksi veya vip araçların işlerine devam etmelerini sağlamaktadır.

Uber Taksi’de Kullanılan Araç Tipleri Ve Modelleri Nelerdir ?

9+1 Deri Koltuk , Otomatik Kapı , Mercedes-Benz Vito , Mercedes-Benz Viano , Volkswagen Caravelle , Volkswagen Transporter ,Ford Tourneo Custom

 

uber-surucu-olmak-icin-gerekli-belgeler
uber-surucu

Uber’de Sürücü Olmak İçin Alınması Gerekli Evraklar

1- 18 Yaşında Olmak

2- Ehliyet Sahibi Olmak (Tercihen 3 yıl)

3- Sabıka Kaydı

4- Sağlık Raporu Araç kullanmasına engel durum olamdığı gösterir

5- Sabıka Kaydı

 

 

 

uber-surucu-sigorta
uber-surucu-sigorta

Uber’de Araç Kayıt Ettirmek İçin Gerekli Evraklar

1- D2 Belgesi

2- Yol ve Güzargah Belgesi

3 – Ruhsat

4 – Şirket Açılış Belgeleri

5 – Araç Sigortaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir